هر آنچه در این مقاله قرار است بخوانید :

 • آشنایی با انواع ماسک صورت
 • ماسک‌های تجاری بهتر از ماسک‌های دست‌ساز هستند؟
 • ماسک‌ها صورت چقدر تاثیر گذاری دارند ؟ 
 • خواص ناشناخته ماسک های صورت
 • راهنمای استفاده از ماسکهای صورت خانگی و تجاری
 • معرفی 6 تا از بهترین ماسک‌های خانگی
 • سخن پایانی در رابطه با خواص ماسک‌های صورت


دراین پست قصد داریم با یکی از محبوب ترین و پرخاصیت‌ترین محصول آرایشی بهداشتی به اسم ماسک های صورت از زاویه ای بهتر آشنا شویم و در حالتی کلی به خواص ناشناخته ماسک های صورت و معجزه ای که میکنند نگاهی داشته باشیم!

علاوه براین قرار است تا به مشکلات رایجی که برای پوستتان میافتد آشناشویم و در ادامه یاد میگیرید که چگونه ماسک های صورت را در کمترین زمان تهیه و چگونه اصولی استفاده کنید.

 همچنین شما را با 10 تا از بهترین ماسک های صورت طبیعی که نعمت جوانی را به صورت‌تان برمیگردانند اشنا میکنیم پس این مقاله را باما تا آخر بخوانید. 

آشنایی با انواع ماسک صورت ماسک های صورت کارایی های مختلفی دارند  مثلا بعضی فقط برای ازبین بردن جوش‌های صورت هستند یا بعضی کارشان آبرسانی به سلول های خشک شده پوست صورت است ....یا حتی بعضی برای شاداب نگه داشتن پوست صورت هستند، اما در حالت کلی اگر بخواهیم ماسک های صورت را برای شناخت بیشتر دسته‌بندی کنیم به این چهار دسته تقسیم میشوند:

 • ماسک هایی که با مواد طبیعی و درخانه تولید میشوند .
 • ماسک هایی که در کلینیک‌های تخصصی پوست‌ومو ساخته و استفاده میشود.
 • ماسک های تجاری که در داروخانه ها یا فروشگاهای لوازم آرایشی یافت میشوند.
 • ودر آخر ماسک های صورتی که در آرایشگاه ها استفاده میشوند که عمدتا برای ازبین بردن لکه های صورت هستند.

ماسک‌های تجاری بهتر از ماسک‌های دست‌ساز هستند؟

جواب کوتاه این سوال بله هست! اما برای کامل‌تر کردن این جواب باید گفت که درست است ماسک هایی که در خانه و بصورت طبیعی تهیه میشوند سالم ترند اما ماسکهای تجاری رفته رفته هم از کیفیت وهم از ثأثیر گذاری بیشتری برخوردارند پس فقط به ماسکهایی که خودتان تهیه میکنید بسنده نکنید و به دنبال محصولات باکیفیت تری باشید!

اما مشکل بزرگی که ماسک های تجاری دارند ماده‌ای به اسم "سنتتیک"  است که عمدتا در ماسکهایی با قیمت پایین کم کیفیت  یافت میشود .

این ماده بسار برای پوستتان مضر میباشد بنابراین برای انتخاب ماسک صورت تان، هم به معتبر بودن برندی که میخرید وهم به ترکیبات سازنده اش دقت نمایید!


در ادامه توصیه هایی درجهت انتخاب بهتر و استفاده صحیح ماسک های صورت بیان می شود:

 • باتوجه به این موضوع که مواد تشکیل دهنده ماسک های صورت هستند که تعیین میکنند هرماسک چه خواصی داشته باشد؛ میتوان گفت درزمان خرید حتما به ترکیبات بکار رفته در محصولات ارایشی بهداشتی دقت نمایید.
 • در ساخت ماسک های صورت نباید از عطر ها ، پارابن ها  ومخصوصا رنگ های مصنوعی استفاده شده باشد!
 • هرماسک برای مصارف مختلفی ساخته شده پس باید برای  مصارف مختلفی هم انتخاب شود پس باتوجه به جنس پوستتان ماسک مد نظرتان را انتخاب کنید.
 • برای مثال لکه های کدر روی پوست را میشود باماسک های سفید کننده برداشت اما نمیتوان جوش های سرسیاه را با همان ماسک درمان کرد.
 • این را هم به خاطر داشته باشید که بدون مراقبت وپیشگیری از سلامت پوست استفاده از هرنوع ماسکی بی‌اثر خواهد بود.

ماسک‌ها صورت چقدر تاثیر گذاری دارند ؟


اثر گذاری محصولات ارایشی وبهداشتی به مولفه های زیادی مثل مواد به کاررفته، اعتبار جهانی برند، میزان استفاده و....بستگی دارد اما درکل  اگر تمایل دارید که بهترین نتیجه را از ماسک های صورت ( چه خانگی و چه تجاری ) بگیرید باید از انها بصورت طولانی مدت هم در بازه زمانی و هم در بازه کار آیی(برند یا نوع ماسک را عوض نکنید) استفاده کنید.

ناگفته نماند که بسیاری از مردم ترجیح میدهند که بطور تخصصی وباصرف هزینه بیشتری به کلینیک های تخصصی زود تر درمان شوند  که البته هم تأثیر گذارتر است !

اما اگر شما از دسته آدم هایی‌هستید که برای پولتان برنامه دارید باید شمارا به استفاده از روش های طولانی مدت اما مؤثر جوان سازی پوست با استفاده از ماسک های صورت ارجاع بدهم.

فواید ناشناخته ماسک‌های صورت


در ادامه با فواید ماسک های صورت باما همراه باشید

1 ابرسانی به پوست و حفظ رطوبت صورت

از دلایل اهمیت ماسکهای صورت ، جبران و تقویت رطوبت ازدسته رفته صورت درطول روز میباشد.

همچنین برای افزایش اثر گذاری میتوانید از روغن های طبیعی باتوجه به تجویز وتوصیه پزشک متخصص هم استفاده کنید.

2 افزایش‌ درخشندگی پوست

ماسکها باتوجه به انتی اکسیدانی که درخود دارند باعث افزایش درخشندگی پوست شما شده و با تقویت سلول های پوست شما از تخریب وخشک شدن سلول ها جلوگیری مینمایند.

3 خلاص شدن از پف‌ها و سیاهی‌های زیر چشم

هرچقدر هم که از متد ها و روشهای مختلفی برای مراقبت ازپوست صورتتان استفاده کنید باز هم با دردسری به اسم پفی زیر چشم روبرو خواهید بود !

حتما شده که بلافاصله بعد از خواب جلوی آینه رفته و از دیدن چشم های پف کرده خودتان تعجب زده میشوید...متاسفانه این سیاهی دور چشم درمان آنی ندارد اما سریع ترین راه خلاص شدن از این مشکل استفاده از ماسک های صورت است. 

4 ازبین برنده جوش ها واکنه های صورت

خوشبختانه درست برعکس محصولات آرایشی که ازآنها بانام ضد جوش یاد میشود؛ ماسکهای صورت بهترین ازبین برنده چربی های روی پوست وبهترین پیشگیری کننده از رویش دوباره انها هستند. درکل فقط یک ماسک خنک کننده باکیفیتمیتواند بادوباراستفاده شمارا از شرچربی های مزاحم روی پوستتان خلاص کند.

5با چین چروک ها خداحافظی کنید

این‌مورد بیشتر شبیه افسانه است چراکه تعداد زیادی از محصولات ارایشی وبهداشتی همین ادعا رادارند اما باید گفت ایندفعه فرق دارد چراکه اگر ماسک انتخابی شما واقعا باکیفیت باشد  ودر استفاده از ان نظم را رعایت نمایید قطعا تاثیر خود را به خوبی خواهد گذاشت

6 حفظ طراوت و جوانسازی پوست صورت

بلاشک درفصول مختلف سال و باتغییرات آنی یا تدریجی دما پوست صورت شما هم دچار تغییراتی شده که بعضا خیلی هم مفید نیستند. مثلا درسرماممکن است از پوسته پوسته شدن صورتتان رنج ببرید یا در گرما از تعرق زیاد؛ دراین خصوص بازهم اهمیت یک ماسک خوب مشخص میشود. 

7 تقویت استحکام بافت پوست

این ماسک ها با ازبین بردن سلول های مرده پوستتان باعث شده تا جوانتر بنظر برسید و با پرکردن جای خالی چین وچروک های درون محفظه های پوست شما به قوام صورتتان کمک مینمایند.

8 درمان افتاب سوخته شدن

این نوع ماسکها باعث کاهش قرمزی والتهاب پوست شده وچربی درون بافت پوست را بالانس مینمایند و همچنین خارش افتاب سوختگی را روی پوست تسکین میدهند.

همچنین برای درمان کردن افتاب سوختگی میتوانید از ماسکهایی همچون ماست که بطور طبیعی تولیدمیشود استفاده کنید.

9 زدودن آلودگی های روزانه روی پوست

طی روزمرگی هرصبح و شب‌مان، ذرات آلاینده و گردوغبار موجود در هوا رفته رفته وارد حفره های درون بافت پوست‌مان شده و از تنفس پوست جلوگیری مینماید که درصورت نادیده گرفتن باعث پدید آمدن مریضی های پوستی جدی خواهند شد بنابر این ماسک های صورت بهترین گزینه برای رفع این مسئله هستند.

10 لایه برداری از پوست

از خواص شگفت آور ماسک های صورت میتوان به لایه برداری اشاره کرد!

باتوجه به لاکتیک موجود در برخی ماسک ها مثل ماسک ماست؛ وجود این ماده در ماسکها موجب زدودن سلول های مرده پوست بدون آسیب به بافت های جوان تر میشود همین امر موجب تحریک شدن بافت صورت باری تولید سلول های جوانتر شده و به اصطلاح سبب لایه بردای از پوست میشود!

راهنمای استفاده از ماسکهای صورت خانگی و تجارینکته اول :در ابتدا باید هرنوع آرایش را از پوست صورتتان پاک کرده و سپس پوست خود را بخوری کنید تا منافذ صورتتان آماده جذب مواد شوند یامیتوانید به حمام رفته و صورت خودتان را لیف بکشید تا منافذ مرده پوست از بین بروند

نکته دوم :مدت زمانی که ماسک روی پوستتان باید باشد 12 الی  24 دقیقه میباشد پس از استفاده از ماسک ها باید صورت خودتان را با آب ملایم  یا ترجیحا سرد شسته و سپس خشک نمایید.

نکته سوم :گفتن این نکته خالی از لطف نیست که استفاده از چند مدل مختلف ماسک نتیجه بهتری درپی خواهد داشت پس توصیه اینست که اگر میخواهید نتیجه بهتری بگیرید در هفته از سه مدل یابیشتر ماسک استفاده کنید البته متناسب با پوستتان.

نکته چهارم : هرگز از این ماسکها برای دور چشم خود استفاده ننمایید چون پوست این منطقه بسیار حساس است و احتمال دارد تورم کند.

نکته پنجم :پس از استفاده از ماسک های صورت بهتر است  با یک شوینده ملایم انرا بشویید.

نکته ششم :بعد از مصرف ماسک صورتتان بایک کرم ابرسان پوستتان را تقویت کنید .

نکته هفتم :لزومی به استفاده روزانه از ماسکهای صورت نیست تنها دوبار در هفته کفایت میکند.

نکته هشتم :اگر حساسیت های فصلی دارید یا پس از شست وشو پوستتان حساسیت پیداکرده باید استفاده از ماسک های صورت را کمتر کنید.

معرفی 6 تا از بهترین ماسک‌های خانگی

  

خوشبختانه امروزه به برکت وجود اینترنت طرز تهیه های زیادی و انواع مختلفی درخصوص بهترین ماسکهای صورت وجود دارد که میتوانید با صرف کمترین زمان به آنها دسترسی داشته باشید اما در این مقاله با توجه به خواص متعدد و اهمیت گفته شده این ماسکها سعی شده تا بهترین و مؤثرترین هارا بیاوریم که هم دستور تهیه ساده و هم تاثیر بالایی دارند.

ماسک های ازبین برنده اکنه ها

بلا درنگ اکنه بدترین و بیشترین مشکل پوست صورت هست .اکنه ها معمولا به دلیل مسدود شدن بافت پوست صورت توسط آلودگی ها و آلاینده های موجود درهوا به وجود می آیند و اما بهترین راه درمان تهیه ماسک سفیده تخم مرغ میباشد که موجب لایه برداری و تسکین التهاب و قرمزی پوست میشود.

دستور تهیه ماسک تخم مرغ

 پس از جدا کردن زرده و سفیده دو الی سه تخم مرغ و ریختن سفیده های تخم مرغ درون کاسه بایک گوش پاک کن که برای این کار مناسب تراست، سفیده تخم مرغ را روی صورت تان اعمال کنید اجازه بدهید این ماسک زمانی بین 12 تا 18 دقیقه روی پوست صورتتان بماند توصیه میشود بعد از مصرف صورتتان را با آب سرد شسته و با یک ابرسان تقویت نمایید. 

ماسکی برای برطرف کردن منافذ بسته شده

در حالت کلی ماده ای به نام "اگزوفولیاسیون" موجب ازبین رفتن منافذ بسته شده پوست شده و مشکل شمارا برطرف مینماید 

پس وجود اگزوفولیاسیون در هر ماسک به منزله لایه بردار بودن ان ماسک میباشد .بنابراین بهترین پیشنهاد ما برای رفع این مشکل استفاده از ماسک جوپرک و جوش شیرین میباشد که در ادامه  طرز تهیه  آن را می خوانیم.

دستورتهیه ماسک اوت میل

دوقاشق چایی خوری جوپرک را با یک قاشق جوش شیرین رادر کاسه ای بریزید و با اضافه کردن اب بطور تدریجی به همزدن ادامه دهید تا ترکیبی خمیری به دست‌آید سپس با یک قاشق این ماسک را به صورت خود بمالید و صبر کنید تا خشک شود ( چیزی حدود 10 الی 14 دقیقه) سپس صورتتان را شسته و خشک نمایید.

ماسکی برای ازبین بردن لکه های تیره

وقتهایی به دلیل تابش بیش از حد پرتو های خورشیدی روی صورت یا در مواجه با اشعه های مضر موبایل و تبلت  یا بخاطر کدورت سن لکه هایی سیاه روی پوست صورت ایجاد میشوند که درمان این گونه لکه های فقط با مراجعه به کلینیک های تخصصی پوست و مو و یا با استفاده از ماسک زردچوبه وعسل  امکان پذیر میباشد. ناگفته نماند که به این گونه لکه ها "هایپر پیگمنتیشن" گفته میشود.

دستور تهیه ماسک زردچوبه وعسل  

 با مخلوط کردن نصف چای خوری زرد چوبه با دو قاشق عسل و همزدن مدام انها ماسک تهیه میشود سپس با اعمال ماسک روی صورت و ماساژ دادنش پس از 17 دقیقه  میتوانید صورت خودرا بشورید.

ماسک متناسب با پوست های خشک

زمانی پوست صورت خشک میشود که پوست خود قادر نیست رطوبت خود را تولید و محافظت نماید.پس به ماسکی نیاز است که آبرسانی به منافذ پوست را به خوبی انجام دهد و رطوبت پوست صورت را حفظ نماید. به همین جهت ماسک الوئه ورا و خیار بهترین گزینه برای حل این مشکل است.

دستور تهیه ماسک الوئه‌ورا خیار

با مخلوط کن اول نصف یک خیار را خرد کرده یا رنده کنید سپس دو قاشق غذاخوری ژله الوئه‌ورا به ان بیافزایید؛ سپس با اعمال ماسک روی صورت و ماساژ دادنش پس از 32 دقیقه میتوانید صورت خودرا بشورید.

ماسک متناسب با پوست های چرب

مشکل پوست های چرب اینست که غدد تولید کننده روغن پوست ( غدد سباسه) بیش از حد نیاز پوست چربی تولید مینمایند.

به همین سبب امکان دارد پوست اکنه زده یا ملتهب شود. بهترین گزینه برای حل این مشکل ماسک موز و لیمو میباشد .

دستور تهیه ماسک موز و لیمو

موزی را رنده یا بکوبید پس از له شدن موز انرا با 10 قطره آب لیمو ( ترجیحا طبیعی)  و یک قاشق روغن زیتون ناب مخلوط کرده تا مخلوطی خمیری شکل بدست آید. انرا روی صورت مالیده و پس از 15 دقیقه بشویید.

ماسک برای ازبین بردن چین وچروک

محققان دریافتند که استفاده مستمر از ماسک های صورت به ازبین رفتن منافذ خالی صورت کمک کرده و موجب ازبین رفتن چین و چروک میشود.همچنین پاکسازی صورت با استفاده از مواد طبیعی نیز به این امر کمک شایانی مینماید.

حال یکی ازبهترین ماسکها که بصورت طبیعی و خیلی آسان تهیه میشود ماسک  آووکادو و پودر کاکائو با ترکیب عسل میباشد .

دستور تهیه ماسک آووکادو و پودر کاکائو

دوهسته اووکادو را باقاشق بخش های گوشتی میوه را جداکرده و درکاسه ای بکوبید سپس با اضافه کردن دو قاشق پودر کاکائو و یک قاشق عسل وسپس همزدن این مخلوط میتوانید آنراروی صورتتان ماساژداده و پس از 24 دقیقه با آّب ولرم بشورید.

سخن پایانی در رابطه با خواص ماسک‌های صورت

امیدوارم که این مقاله برایتان مفید بوده و  درکل سعی کرده‌ایم تا با تهیه این مقاله  به مزایای بیشمار ماسک های صورت و باید ها و نباید ها درهنگام استفاده از انها کمک کرده باشیم.

همچنین اگرهم تجربه شخصی در این زمینه دارید یا نظری که فکر میکنید میتواند بدرد بخور باشد را در بخش نظرات برای خودتان به اشتراک بگزارید.

همچنین میتوانید همه ماسکهای صورتی که گفته شد وسایر محصولات آرایشی وبهداشتی را در  www.sunderm.ir

مشاهده نمایید.